Çeşme Lokma

Her yöreye özgü lezzetlerin bulunması gayet doğal bir durumdur. Çeşme lokma tatlısı da İzmir yöresine ait kendine has bir tatlıdır. Fakat sadece bir tatlı dersek onun manevi yapısını pek de göz önünde bulundurmuş olmayacağımız da bir gerçektir. İzmir lokma tatlısı yöre insanının manevi anlamda bir birlikteliğinin buluşmasının önemli bir aracı olarak işlev görmektedir. Düğünlerde, sünnetlerde, nişan törenlerinde, ölenleri anmak için ya da mağaza, dükkan iş yeri açılışlarında halka dağıtılmaktadır.

Her ilin, her yörenin kendine has yiyecekleri vardır. Kimisi başka yerlerden esinlenip bu yöredeki değişimlerle farklılık kazanmış kimisi de bu yöreden ortaya çıkmıştır. Yöresel yiyecek zenginliğinin en fazla olduğu yer Anadolu topraklarıdır. Çok eski zamanlardan beri çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapması onun bu çeşitliliğe sahip olmasındaki en büyük etkendir. Çeşitli uygarlıkların birbiri ile iletişimi sonucunda da çok farklı yiyecekler ortaya çıkmıştır. Çeşme lokma tatlısı da bu coğrafyada ortaya çıkmış önemli bir lezzettir.

Çeşme lokma hiçbir şeye benzemez

İzmir ve çevresi gerek Akdeniz’e olan bağı gerekse de Anadolu’da yer alması sebebi ile çok zengin bir yiyecek kültürüne ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan zeytin yağını yiyeceklerinden eksik etmeye İzmirliler sağlıklı bir yaşam için gereken beslenmeye de özen göstermektedirler. İzmir lokma tatlısı da hem lezzeti hem de sağlıklı olması ile bilinen önemli bir yiyecektir.

Çeşme’de yaz kış insanlar için önemli bütün günlerde dağıtılan Çeşme lokma tatlısı halkın birbiri ile kenetlenmesi ve kaynaşmasında önemli bir işlev görmektedir. Her yerin kendine has bir sunum şeklinin olduğu lokma tatlısı Çeşme’de oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
Çeşme lokma firması seçerken gerek sunuş tarzına gerek üretim şekline ve üretim kalitesine dikkat ermekte fayda vardır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde paranızı boşa harcamış olma ihtimaliniz yükselmektedir. Ayrıca insanların sağlığını da tehdit etme olasılığınız artacaktır.

Çeşme lokma

 

2018-01-03T14:14:32+00:0029/08/2016|Çeşme Lokmacı|

Siz de fikrinizi belirtin

WhatsApp Araması