İzmir lokma tatlısının adını ve lezzetinin hafifliğini duymayan yok gibidir. Çok basit malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan yiyecekler dünyanın her yerinde oldukça rağbet görmektedir. Un, su, yağ ve şeker gibi son derece basit bir malzemeden imal edilen lokmanın ise çeşitli şekillerde dünyanın her yerinde benzeri şekillerde görülmesi gayet olağandır. Ufak tefek farklılıklar olsa da özü aynı olan bu tatlı her yerde sevilerek yenmektedir. Mesela Hollanda da içerisine elma gibi çeşitli meyve parçacıkları yapılarak tüketilen lokma tatlısı oldukça beğenilmektedir.

İlk nerede yapıldı ya da dünyanın çeşitli yerlerine nasıl dağıldı çok fazla bir bilgimiz yok ama şurası bir gerçek ki Anadolu bu tatlının memleketi başkenti de İzmir’dir. Çünkü bu şehirde çok yoğun bir tüketimi vardır. Bu yüzden de İzmir lokma diye anılmaktadır. Buradaki tüketimin diğer tatlı tüketiminden farkı ise bu tatlıyı yiyen insanların herhangi bir ücret ödemeden sahip olmalarıdır. Dükkânlarda satılan bir tatlı olmasına karşın büyük çoğunlukla bir hayırseverin insanlarla acısını, kederini paylaşmak için bir araç olarak kullanması ile insanlara ücretsiz dağıtması sonucu oluşur.

İzmir lokma dağıtımında güven

Firmamız İzmir lokma imalatı ve dağıtımı işini yıllardır büyük bir titizlikle yapmaktadır. İzmir halkının beklentileri doğrultusunda temiz, lezzetli ve kaliteli bir lokma imal etmekteyiz. Birçok firma sadece o gün kazanacağı paranın beş lira daha fazla olması için hangi malzemeden çalacaklarını ki bu genelde şeker olmakta düşünürken biz hangi malzemeler ilave edersek tatlımız daha zengin ve lezzetli olur diye düşünmekteyiz.

İzmir lokma firmaları içerisinde son zamanlarda türeyen korsan firmalardan da bahsetmek gereklidir. Bu firmaların imal ettiği ürünleri tatlı diye adlandırmak çok yanlış olacaktır. Bu firmalara daha çok zehir saçan firmalar olarak nitelendirmek çok daha doğru olacaktır. Halkımızın bu tür firmalardan uzak durmasında fayda vardır.

İzmir lokma

Lokma Dağıtımında Dikkat Edilecekler

Lokma dağıtımında dikkat edilecek birkaç husus bulunmaktadır. Bir kere lokma firması seçerken ucuz lokmacı diye bir arayış sizi yanlış yerlere götürecektir. Kaliteli ve sağlıklı bir lokma dökümü yapan ben ucuz fiyat veriyorum demez. Ucuz fiyatlarla alabileceğiniz sadece Çin mallarıdır. Gerçi onların da ucuz bir şeyi kalmadı ya neyse konumuz bu değil.

İzmir lokma dağıtımında dikkat etmeniz gereken ilk şey yiyecek sektörünün tamamı için geçerlidir. Sağlıklı ve temiz bir üretim yapılıp yapılmadığıdır. Bunu da öğrenmenin ya da kontrol etmenin yolu oldukça basittir. Kullanılan ürünlerin son kullanma tarihlerine bakın bayat günü geçmiş bir ürün kullanıyor ise usta uyarın ve kabul etmeyin. Daha sonra üstüne başına ve kullandığı araçları kontrol edin. Temizlik kendisini hemen belli eder. Yok, ustanın görünüşü tamirciden çıkmış gibi ise o noktada yapacağınız çok fazla da bir şey bulunmuyor. Sadece bir daha o firma ile çalışmazsınız ve onun o halini fotoğraflayıp sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.

İzmir Lokma Dökümünde Ustanın Rolü

İzmir lokmaİzmir lokma dökümünde ustanın rolü nedir derseniz her şey ona bağlıdır. Yani son sistem aracı varmış, en kaliteli malzemeyi kullanıyormuş bütün bunların hiçbir anlamı yoktur. Elbette önemli şeylerdir bunlar fakat iyi bir ustaya sahip değilseniz ne makine kendi kendine çalışır nede kaliteli un güzel bir hamur olur. Her şey çok önemlidir ama ustanın yeri bambaşkadır.

Kimi usta vardır ne için lokma döktüğünün bile farkında değildir. Cenazede kahkahalar havada uçuşur. Bir işyeri açılışında lokma dökmesi istenir o gün havasında değildir suratından düşen bin parça olur. Biz ne için lokma dökülürse dökülsün her zaman için belli bir seviyede ve davranış kalıplarını göstermek üzere eğitildik.

Birde kriz anları vardır ki işte esas usta orada kendisini belli eder. Çıkabilecek problemleri önceden görüp önlem almaktır. Çıkan probleme serinkanlı bir şekilde müdahale edip sorunu hızlıca çözmektir usta olmak. Yeri geldiğinde müşteriyi doğru yönlendirmesini bilmektir.

İzmir Lokma Döktürecekler Dikkat

İzmir lokmaİzmir lokma döktürecek vatandaşlarımıza dikkat etmeleri gereken birkaç konuya değinmek istiyoruz. Bir kere firma seçiminde mümkünse lokma dağıtımı esnasında yanaşın ister lokmanın tadına bakın isterseniz de usulca gözlemleyin. Ustalar nasıl çalışıyor. Temizler mi, insanlara davranışları nasıl bu gözlem bile size o firma hakkında iyi bir fikir verecektir. Eğer beğenirseniz kartlarını isteyin günü geldiğinde de sizin için lokma dökümünü konuşursunuz.

Diyelim ki firmayı gördünüz, çalışmasını beğendiniz fakat kart istemeyi unuttunuz. O zaman yapmanız gereken firma isminden internette arama yapmanızdır. İlla ki her lokmacının bir internet sitesi mevcuttur. Bu arada direk internetten firma arayışında olanların sıkça yapmış oldukları bir yanlışa değinelim. Bazı insanlar lokma firması değil ucuz lokmacı arayışında olmaktadırlar. Buda ister istemez onları farklı bir maceraya sürüklemektedir.

Lokmacı Arayışında Kriter Ne Olmalı

İzmir lokmaİnternetten lokmacı arayışınızda ölçütünüz yukarda da söylediğimiz gibi ucuz fiyat olmamalıdır. Daha çok firmanın güvenilir olup olmadığını sorgulamalısınız. Diyeceksiniz ki ben lokma dağıtımı bittikten sonra parayı veriyorum. Burada kast ettiğimiz şey bazı firmalar belli bir sayıda anlaşmanıza rağmen eksik miktarda lokma dökerek sizden aynı parayı istemektedirler. Çoğu insan da yüz göz olmaktansa olayı kabullenmektedirler.

Bir diğer kıstasınızda gene yukarda değindiğimiz gibi sağlıklı ve kaliteli üretim yapan kişilerle anlaşmalısınız. Bunu da öğrenmenin yolu ya daha önceden çalıştığınız firma ile görüşün ya da ilk defa çalışıyor iseniz firmanın referanslarını isteyin. Biz isteyen her müşterimize gerek internet vasıtası ile gerekse de özelden nasıl bir iş yaptığımız sergilemekten hiçbir sakınca duymuyoruz. Kaliteli ve lezzetli lokma döküm hizmeti için tek yapmanız gereken üstte yer alan numaramızı aramaktır.