İzmir lokma

İzmir lokma2018-04-26T17:26:40+00:00

İzmir lokma tatlısının adını ve lezzetinin hafifliğini duymayan yok gibidir. Çok basit malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan yiyecekler dünyanın her yerinde oldukça rağbet görmektedir. Un, su, yağ ve şeker gibi son derece basit bir malzemeden imal edilen lokmanın ise çeşitli şekillerde dünyanın her yerinde benzeri şekillerde görülmesi gayet olağandır. Ufak tefek farklılıklar olsa da özü aynı olan bu tatlı her yerde sevilerek yenmektedir. Mesela Hollanda da içerisine elma gibi çeşitli meyve parçacıkları yapılarak tüketilen lokma tatlısı oldukça beğenilmektedir.

İlk nerede yapıldı ya da dünyanın çeşitli yerlerine nasıl dağıldı çok fazla bir bilgimiz yok ama şurası bir gerçek ki Anadolu bu tatlının memleketi başkenti de İzmir’dir. Çünkü bu şehirde çok yoğun bir tüketimi vardır. Bu yüzden de İzmir lokma diye anılmaktadır. Buradaki tüketimin diğer tatlı tüketiminden farkı ise bu tatlıyı yiyen insanların herhangi bir ücret ödemeden sahip olmalarıdır. Dükkânlarda satılan bir tatlı olmasına karşın büyük çoğunlukla bir hayırseverin insanlarla acısını, kederini paylaşmak için bir araç olarak kullanması ile insanlara ücretsiz dağıtması sonucu oluşur.

İzmir lokma dağıtımında güven

Firmamız İzmir lokma imalatı ve dağıtımı işini yıllardır büyük bir titizlikle yapmaktadır. İzmir halkının beklentileri doğrultusunda temiz, lezzetli ve kaliteli bir lokma imal etmekteyiz. Bir çok firma sadece o gün kazanacağı paranın beş lira daha fazla olması için hangi malzemeden çalacaklarını ki bu genelde şeker olmakta düşünürken biz hangi malzemeler ilave edersek tatlımız daha zengin ve lezzetli olur diye düşünmekteyiz.

İzmir lokma firmaları içerisinde son zamanlarda türeyen korsan firmalardan da bahsetmek gereklidir. Bu firmaların imal ettiği ürünleri tatlı diye adlandırmak çok yanlış olacaktır. Bu firmalara daha çok zehir saçan firmalar olarak nitelendirmek çok daha doğru olacaktır. Halkımızın bu tür firmalardan uzak durmasında fayda vardır.

İzmir lokma

WhatsApp Araması