Ekonomik Bornova lokma firması çalışanları yedi gün sonra yasını tutmak için cenaze evinde toplandılar. İzmir lokma sektörünün dev şirketi iflasa varan çöküşü ve bu çöküş etrafında gelişen olaylar, yeni yüzyılın en büyük skandalı olarak manşetlere oturmuştu. Bedri ustanın ölümü medyanın şenlik ateşini iyice alevlendirmişti. Fokur fokur kaynayan entrika kazanına taptaze bir trajedi unsuru katmıştı. Bu iflasın etkileri başkente kadar uzanacak mıydı? Öylesine korkulan bir şirketti, bağlantıları o kadar güçlüydü ve de o kadar çok insan tehlikedeydi ki, Bedri ustanın öldürülmüş olabileceği konusunda açık açık spekülasyon yapılıyordu.

Ekonomik Bornova lokma firmasının sırları ortalığa dökmesini engellemeyi amaçlayan, özenle sahnelenmiş bir saldırının hedefi olduğu söyleniyordu. Söylentiler o kadar artmıştı ki polis müdürlüğü olayı açık bir saldırı vakası olarak ele almak zorunda kalmıştı. Oysa Bedri usta eşinin arabasına bir intihar mektubu bile bırakmıştı. Dolayısı ile bütün büyük cinayet soruşturmaları gibi DNA testi el yazısı uzmanları, balistik raporları ve kan testleri gerekiyordu.

Ekonomik Bornova Lokma Firması

Bedri usta doğum yeri olan Güzelbahçe de özel bir törenle toprağa verildi. Birkaç hafta önce iyice derinleşen korkularının acısıyla kıvranırken, aynı yerden gizlice satın aldığı mezarlığa dinlenmeye bırakıldı. Ardından İstanbul’da bir anma töreni yapıldı. İzmir lokma firmasının şirket uçağı cenazeye davetli birkaç konuğu uçurdu.

Şimdi sıra İstanbul’daydı. Törenin kesin mekanı kentin en gösterişli otelinin balo salonu o gün öğle saatine kadar sır olarak kaldı. Bedri ustanın dul eşi basını başından savmaya karalıydı. Gazetecileri, tacizleriyle kocasını uçurumun kenarına getirmekle suçladı. O Cuma namazından sonra otomobillerini personel otoparkına bırakarak balo salonuna geçen 100’e yakın davetli de gizli telefon görüşmeleriyle iki saat önce çağrılmışlardı.

Bir buçuk saat süren tören boyunca Bedri ustayı tanıyanlar, aile üyeleri, çok sevdiği yat kulübünden tekne arkadaşları ve İzmir lokma firmasındaki dostları, zarif yönlerini anlatan sıcak hikayeler dinlediler. Duvarlar Bedri ustanın ailesi ile çekilmiş fotoğrafları, rock orkestrasının başında çekilmiş resimleri, teknedeki görüntüleri ile bezenmişti. Bedri usta yetenekli bir müzisyendi. Polis cesedini bulduğunda cüzdanından iki gitar penası çıkmıştı.

Ekonomik bornova lokma