saray lokmaEkonomik Bornova lokma firması çalışanları yedi gün sonra yasını tutmak için cenaze evinde toplandılar. İzmir lokma sektörünün dev şirketi iflasa varan çöküşü ve bu çöküş etrafında gelişen olaylar, yeni yüzyılın en büyük skandalı olarak manşetlere oturmuştu. Bedri ustanın ölümü medyanın şenlik ateşini iyice alevlendirmişti. Fokur fokur kaynayan entrika kazanına taptaze bir trajedi unsuru katmıştı. Bu iflasın etkileri başkente kadar uzanacak mıydı? Öylesine korkulan bir şirketti, bağlantıları o kadar güçlüydü ve de o kadar çok insan tehlikedeydi ki, Bedri ustanın öldürülmüş olabileceği konusunda açık açık spekülasyon yapılıyordu.

Ekonomik Bornova lokma firmasının sırları ortalığa dökmesini engellemeyi amaçlayan, özenle sahnelenmiş bir saldırının hedefi olduğu söyleniyordu. Söylentiler o kadar artmıştı ki polis müdürlüğü olayı açık bir saldırı vakası olarak ele almak zorunda kalmıştı. Oysa Bedri usta eşinin arabasına bir intihar mektubu bile bırakmıştı. Dolayısı ile bütün büyük cinayet soruşturmaları gibi DNA testi el yazısı uzmanları, balistik raporları ve kan testleri gerekiyordu.

Ekonomik Bornova Lokma Firması

Bedri usta doğum yeri olan Güzelbahçe de özel bir törenle toprağa verildi. Birkaç hafta önce iyice derinleşen korkularının acısıyla kıvranırken, aynı yerden gizlice satın aldığı mezarlığa dinlenmeye bırakıldı. Ardından İstanbul’da bir anma töreni yapıldı. İzmir lokma firmasının şirket uçağı cenazeye davetli birkaç konuğu uçurdu.

Şimdi sıra İstanbul’daydı. Törenin kesin mekanı kentin en gösterişli otelinin balo salonu o gün öğle saatine kadar sır olarak kaldı. Bedri ustanın dul eşi basını başından savmaya karalıydı. Gazetecileri, tacizleriyle kocasını uçurumun kenarına getirmekle suçladı. O Cuma namazından sonra otomobillerini personel otoparkına bırakarak balo salonuna geçen 100’e yakın davetli de gizli telefon görüşmeleriyle iki saat önce çağrılmışlardı.

Bir buçuk saat süren tören boyunca Bedri ustayı tanıyanlar, aile üyeleri, çok sevdiği yat kulübünden tekne arkadaşları ve İzmir lokma firmasındaki dostları, zarif yönlerini anlatan sıcak hikayeler dinlediler. Duvarlar Bedri ustanın ailesi ile çekilmiş fotoğrafları, rock orkestrasının başında çekilmiş resimleri, teknedeki görüntüleri ile bezenmişti. Bedri usta yetenekli bir müzisyendi. Polis cesedini bulduğunda cüzdanından iki gitar penası çıkmıştı.

Bornova Lokmacılarının Sorunları

saray lokmaÜlkenin içinde bulunduğu bu kriz ortamında çiçeği burnunda üretimden sorumlu müsteşar yardımcısı, etkin bir politika uygulayacak zaman bulamadı. Finans krizinin ortaya koyduğu resimde, temkinli, donuk ve hantal bir yapı içindeki yiyecek sektöründeki büyük değişimler gerektiğini gören Bedri, hükümetten ayrılarak iş dünyasına yönelme zamanının geldiğine karar verdi. Ekim 1983’te hükümetteki görevine başlayalı henüz bir yıl bile olmamışken, müsteşar yardımcısı sıfatı ile katıldığı bir oturumda tanıştığı yiyecek içecek sektörünün önemli ismi Erdal’ı yokladı. “Bildiğiniz gibi son 3 yıldır başkentte yiyecek sektörünün ana politikasını belirliyorum.” Diye yazdı bakanlığın antetli kağıdına, “Özel sektöre dönmeyi ve iş dünyasındaki kariyerimi bıraktığım yerden sürdürmeyi düşünme zamanının geldiğini hissediyorum. Yiyecek içecek sektörü, önümüzdeki aylar ve yıllarda mutlaka çok büyük ve önemli değişimlerle karşı karşıya kalacak ve ben de sektördeki yerimi alarak, bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek bir konumda bulunmayı arzularım.”

Mobil Dağıtım Ağının Kuruluşu

Erdal Bedri ile Ankara’da buluştu, sonra da Manisa’daki şirketin merkezine gittiler. Erdal, Bedri’nin referans gösterdiği isimleri de bizzat aramıştı. Herkesin söylediği hemen hemen aynı kapıya çıkıyordu. Mesela birisi “ Teknik olarak ondan daha iyi bir adam bulamazsınız. Çok beğeneceksiniz, fevkalade!” demişti. Bir başkası “çakı gibidir, tuttuğunu koparır, başladığı bir işi sonuna kadar götürür!” diye anlatmıştı ne kadar yetenekli olduğunu. Fakat büyük bir şirketin sahibi “üzerinde durun… iyi çalışır. Çok akıllıdır” demiş, ama bir tek o satır aralarında temkinli olması mesajını vermişti: “Belki fazla hırslı.” Aynı yılın sonunda Bedri, yıllık olarak oldukça yüksek bir rakama artı hisse senedi opsiyonu içeren bir ücret paketiyle, kurumsal planlamadan sorumlu başkan yardımcısı olarak lokma şirketindeydi.

Mobil Dağıtımın Sorunları

Erdal ertesi yıl İzmir’in çok daha büyük ölçekli İzmir lokma firmalarından birine geçmek üzere Manisa’dan ayrıldı. Bu ayrılık Bedri’nin hızlı tırmanışını daha da hızlandırdı. 1990 yılında şirketteki etkinliği daha da artmıştı. Birkaç yıl sonra ise şirketin tamamen başındaydı. Bedri usta hayatında ilk kez coşmuştu. Tenis kulübüne üye olmuş, lüks bir sitede ev almış, Alaçatı’da bir yazlık, ayrıca Uludağ’da kayak yapmak için de bir villa almıştı.

Ne var ki evliliği çatırdıyordu. İmam’ın oğlu, daha sonra ikinci eş olacak olan, eşinden boşanmış, üç çocuk annesi sekreteri ile ilişki yaşıyordu. Sonraları gazetelerde çıkan haberlerde, Bedri’ni boşanması dostça bir ayrılık olarak tanımlandı. Hatta ayrılığı izleyen ilk yıllarda, Bedri, ilk eşiyle oldukça saygılı bir ilişki gerçekleştirdi. Öyle ki aradan birkaç yıl geçtikten sonra, Bedri, karısı iki çocuğu ve yeni karısıyla birlikte tatillere çıkıyordu. Bu seyahatlerin faturasını da kendisi karşılıyordu. Dostları eski ve yeni eşinin gayet dostane bir şekilde kaynaşmalarını hayretle izliyorlardı.

Ekonomik bornova lokma