Daha az karmaşık olan o günlerde, yığınla İzmir lokma sektöründekiler aşağı yukarı aynı düzende çalışıyordu. Eski bankacıların hilesinde şöyle bir şey vardı 3-6-3; parayı yüzde 3 ile al, yüzde 6 ile borç ver ve sabaha karşı üçte İstanbul’da ol. Pek az sektör lokma piyasası kadar uyanık değildi. Evet yeni bir ürün deneyen birkaç şirket bulunmaktaydı. Yeni bir ürün üretmek her zaman için sektörlerin en romantik tarafını oluşturmaktaydı. Fakat büyük lokma firmalarının hepsi bir şekilde un, yağ ve şeker firmalarına bağlı sayılabilirdi. Kimi firmalar toptan bir alış yaparak oldukça avantajlı bir konum elde edebiliyorlardı. Daha küçük işletmeler ise bu konuda oldukça dezavantajlı durumdaydı.

Her şey çok basit ve düz sayılabilirdi. Sürecin her adımı hükümet denetimi altında olduğundan, özellikle böyleydi. Hükümet fiyatları ve üretimi denetliyor ancak başka bir şeye karışmıyordu. Buda sektörde faaliyet gösterenlerin kafalarının fazla çalışmasını zorlamıyordu. 1990 ların başına kadar sektörde her hangi bir değişiklik pek gözlenmedi. Fakat bir gün Kemal usta gelecekteki değişimlerden hiçbir korkusu olmadan değişim adımlarını hızlandırdı. Sonraki yıllarda diğer ustalar Kemal’in bu hızlı karar almasını – Hazır ol, nişan al, ateş taktiği olarak tanımlayıp takılacaklardı.

Güzel ve Temiz Torbalı Lokma Dağıtımı

Kemal usta deregülasyon teorisine( fiyatlar üzerinde devlet kısıtlamalarının kaldırılması) çok inanıyordu. Lokma endüstrisinin zincirlerinden kurtulmasının ve sektörü, fiyat kısıtlamalarının kaldırıldığı, fiyatları serbest piyasanın belirlediği yeni ve bambaşka bir dünyaya yöneltmenin erdemlerini uzun uzun anlatıyordu. Bu yeni dünyada elbette kazananlar ve kaybedenler olacaktı. Fiyat kısıtlamalarının olmadığı bir evrende başarma ve zengin olma yeteneklerine sahip olanlar kazanacak, olmayanlar kaybedecekti. Elbette kendisini en başından beri kazananlar tarafında görüyordu. Düşük kapasiteli bir lokma firmasını alarak sektörün lider kuruluşu yapmak da herkesin harcı değildi.

Kemal usta deregülasyonla ilgili düşüncelerini genellikle ideolojik terimlerle ifade ederdi; Ekonomist olarak aldığı eğitim ona, sık sık söylediği gibi, serbest piyasaların, hükümet kontrolündeki piyasalardan daha iyi çalıştığını öğretmişti. Ancak fiyatlar üzerindeki devlet kısıtlamalarının kaldırılmasıyla aynı zamanda çok para kazanma fırsatlarının gelişeceğine inanıyordu. Ve para kazanmak Kemal usta için çok önemliydi.

Güzel ve Temiz Torbalı Lokma