Harika Bostanlı lokma dökümü Orhan usta vasıtası ile gerçekleşmektedir. Orhan usta ısrarla İzmir lokma firmasının başına gelenlerin, iş yaşamının doğasını oluşturan vahşi döngünün bir parçası olduğunu söylüyordu. Büyük şansızlık diyordu sık sık. İzmir lokma firması bir kurbandı. Ne yazık ki kendisi dışında hiç kimse Orhan usta ile aynı fikirde değildi. Bir zamanlar dünyanın en büyük şirketi olarak söz edilen İzmir lokma şimdi kuramsal Türkiye’deki bütün yanlışları simgeleyen, başka türlü bir sembol olmuştu. İflası yalnızca bir şirketin ölümü değil, aynı zamanda bir dönemin sonunu belirliyordu.

İzmir lokma’nın başarısızlığı çok güçlü yankılanmıştı. Çünkü kurumun bütün alt şirketleri harikalar diyarı olarak gösterilmiş ve de görünmüştü. Oysa pek az şey göründüğü gibi değildi. Bir şirketin yarattığı illüzyon ile gerçek arasında böylesine derin bir uçurum nadiren yaşanır. İzmir lokma skandalıyla tetiklenen kamuoyunun ilgisi, daha birçok destansı şirketler skandalının gün ışığına çıkmasını sağladı.

Harika Bostanlı Lokma Dökümü

İzmir lokma firmasının getirmiş olduğu kirlilik hisse senetlerinin yüz milyonlar değerinde değer kaybetmesine, dolayısı ile de Ülke gıda sektörünün topyekün bataklığa saplanmasına yol açtı.  Ülkenin en saygın muhasebe firması yerle bir oldu. Ve Ülke mali piyasalarına güven derinden sarsılarak, şirketlere yönelik denetim sistemimizi oluşturan parçalardaki delikleri analistlerin herkesi şok eden ihmal ve kusurlarını gün ışığına çıkardı.

Bütün bunlara rağmen Orhan usta şaşırtıcı bir kibirle davasını savunmayı sürdürdü. Çeşitli zamanlarda, çeşitli duruşmalarda herkes tersini düşündüğü halde kendisini haklı görebiliyor, kendine acıyabiliyor. Acı şakalar yapabiliyor, bunları laubaliğe hatta bönlüğe kadar götürebiliyordu. Bazen tümünü aynı anda sergiliyordu. Sürekli atıp tutuyor, medyaya politikacılara saldırgan taktiklerle yaklaşıyordu.

İflas isteminden sonra bile Harika Bostanlı lokma dökümünü gerçekleştirmeye devam ediyordu. İzmir lokma firmasın iş dünyasına getirdiği yenilikçi tarzları göklere çıkarmaya devam etti. Kas kuvveti üzerine kurulmuş bir sektörde İzmir lokma firması beyinlerle yönetilen bir şirket olmaktan gurur duyuyordu. Üstelik İzmir lokma firması birçok açıdan çok fazla akıllı olup çıkmıştı. İzmir lokma yerlerde sürünürken başka sektörlerin başarının doruğunda olması onun için hiç önemli değildi.

Harika bostanlı lokma