saray lokmaNefis Karşıyaka lokma dağıtımı yapan firmayı mahkemeye çağıracaklardı. Firma sahibi mahkemede kendisini dört bir yandan köşeye sıkıştıracaklarından emindi. Ayrıca ailesinin nesi var nesi yok, herşeyi didik didik araştırıp ortalığa dökeceklerdi. Üstelik bir de medya vardı. Poz poz fotoğraflarını yayınlayacak, kendi evinde afişe edeceklerdi. Hatanın nerede olduğunu biliyor muydu? Ülkeni sayılı şirketlerinden birisi nasıl böyle birdenbire topu dikerdi. Milyarlarca lira nereye gitmişti.

Skandalın soruşturulduğu bu erken aşamada, hiç kimse Nefis Karşıyaka lokma dağıtımı yapan bu firmanın çöküşünde rol oynayan büyük oyuncuları bilmiyordu. Firma sahibi Bedri usta arkadaşlarıyla telefon görüşmelerinde ve ziyaretlerde, skandalın kendilerini nasıl lekelediğini anlatıp, sövüp sayıyordu. Bu bize çocuk tacizcisi demek gibi bir şey diye yakınıyordu. Bu leke üstümüzden asla çıkmayacak.

Nefis Karşıyaka Lokma Dağıtımı Nasıl Yapılır

Bedri usta hiçbir zaman silinmeyeceğini düşündüğü bu lekeden umutsuzca kaçıp kurtulmak isteğiyle, geçen haftanın bir kısmını Çeşme’de yelken açarak geçirmişti. Yelken Bedri ustanın tutkularından biriydi. Yıllarca sakinlik üssü adını verdiği 22 metrelik yatıyla Alaçatı’da denize açılarak stres atmıştı. Ancak birkaç ay önce tekneyi elden çıkarmıştı. Çeşme’den döndüğünde doktoru antidepresanlar ve uyku ilaçları yazmış, ayrıca bir psikiyatriste görünmesini tavsiye etmişti. O gün randevu almak için psikiyatristin muayenehanesini aramıştı. Fakat resepsiyondaki görevli Şubat ayına kadar bütün randevuların dolu olduğunu söylemişti. Bedri usta da hiçbir şey söylemeden telefonu kapatmıştı. O kadar uzun beklemesi mümkün değildi.

Aradan iki gün geçmeden, sabaha karşı saat 03 civarında Bedri usta aracını Ziya paşa bulvarında evinden 2 km uzakta durdurdu. Bulutlu bir geceydi ve İzmir standartlarına göre serin sayılırdı. Ortadaki konsolda bir sigara paketi, bardak tutamağında ise bir ufak su şişesi duruyordu. Siyah deri ceketi yan koltukta boylu boyunca uzanıyordu. Bedri usta arabasını kapıları kilitli, motoru çalışır ve ön farları açık durumda öylece caddenin ortasına park etti. Sonra magnum gümüş tabancasını sağ şakağına dayadı ve tetiği çekti. Nefis Karşıyaka lokma dağıtımı artık bir tarih olmuştu onun için. Bundan sonrası karanlıktı.

Karşıyaka Hayır Lokması

izmir lokmaİlk önemli ilişkisi Cemil usta ile idi. Cemil, Bedri’nin zekasından ve hırsından etkilenmiş, kısa zamanda akıl hocası olmuştu. “Daha ilk karşılaşmamızda birbirimizden etkilenmiştik” diye anımsıyor Cemil. “İleride çok zengin olacağı daha o zamandan belliydi.” O güne dek yaşamı boyunca üç kuruşun hesabını yapan Bedri usta, para kazanma isteğiyle yanıp tutuşuyordu. Ancak ekonomiden birincilik ile mezun olduktan sonra; hemen iş hayatına girerek para kazanmaya başlamak yerine, özgeçmişinde bir master diplomasının bulunmasının uzun vadede iyi olacağı konusunda Cemil’in tavsiyesini dinleyerek okulda kaldı. Bedri okulu 1970 yılında bitirdi.

İzleyen altı yıl boyunca oldukça sıkı çalıştı; önce ekonomist ve konuşma metni yazarı olarak görev yaptığı İzmir’deki Pastanecilik işine girdi. Akşamları da doktora derslerine devam etti, ardından da aşçılık kurslarını almaya başladı. Bir gemide aşçı olarak işe başladı. Başlangıçta her şey iyiydi. Fakat başka bir gemiye tayini çıktı. Bu tayinle birlikte İzmir’e daha sık uğramaya başladı. İzmir lokma tatlısının denizden görünüşü oldukça farklıydı. Karşıyaka limanına her geldiğinde Karşıyaka hayır lokması tadına bakmadan ayrılmazdı.

Karşıyaka Lokmacıları

Denizlerde oradan oraya dolanırken hep Karşıyaka lokmacılarını düşünüyordu. Fırsat buldukça deneysel lokma tatlıları yaptı. En çıtır, en leziz lokmayı nasıl yakalarım diye çok üzerinde düşündü. Bu çalışmalar daha sonra kuracağı İzmir lokma firmasının temellerini oluşturacaktı. Bu arada bir üniversitenin gece bölümünde öğretim üyeliği teklifi geldi. Yaşamının bu güzel yıllarında Bedri yaşamdan büyük bir keyif aldı. O dönemde iki çocuk babasıydı. Okulda yabancı dil dersinde tanışmış olduğu Zehra ile evlenmişti. Zehra Bedri’nin olgunluğundan ve içtenliğinden etkilenmiş olduğunu söylüyor.

Gemiye başlamadan önce İzmir lokma firmasına döneceğine söz vermişti. Fakat Cemil’in Bedri için başka düşünceleri vardı. Çok kısa bir süre önce Başkan Cemil’i gıda ve tarım işlerine atamıştı. Cemil de başyardımcı olarak Bedri’yi istiyordu. Çiçeği burnunda komisyon üyesi İzmir lokma başkanına bir telefon açarak Bedri’yi azat etmesini istedi. “Bedri’yi azat etmekle bir dost kazanacağını açık açık söylemiştim” diyor Cemil.

Karşıyaka Lokmacılarının Sorunları

Her ne kadar Cemil Ankara’da 16 ay kaldıysa da, bu süre genç yardımcısının kendini göstermesi için yeterliydi. Bedri hızla yükselmeye devam etti. En kilit noktalardaki işlerin üstesinden oldukça rahat bir şekilde geliyordu. Bedri’nin bu yeni görevi kendi derecesinin tipik maaşından daha yüksek bir gelir sağlamasına yol açtı. Göreve başlayabilmesi için özel bir muafiyet alması gerekiyordu. Önlerinde büyük bir kriz söz konusuydu. Bu muafiyet olmaksızın Bedri statüsündeki benzersiz yeteneklere sahip birini bünyesine çekmeyi hiç kimse düşünemezdi. Bedri o zamanlar henüz 32 yaşındaydı.

Ülkede bir takım politikaları belirlemek onun elinin altında olan bir şeydi. 1972 yılı başlarında Bedri’nin yeni görevine geçmesinden kısa bir süre sonra, ülkede finans krizleri başlamıştı. Ardından komşu ülkelerle yaşanan problemlerle petrol ambargosunun gelmesi işleri daha da zora sokmuştu. İnsanlar tüp kuyruklarında sıra beklemek zorunda kalmışlardı. Hükümet insanlara uzun tatillerini kısaltmalarını ve daha çok çalışmalarını istiyordu. Bir anda herşey azalmaya başlamıştı. Kriz gittikçe derinleşiyordu.

Nefis karşıyaka lokma dağıtımı