izmir lokmaSeri üretim Konak lokma törenden sonra gerçekleşecekti. Törenden ayrılırken herkesin elinde, Bedri ustanın 17 yaşındaki oğlu tarafından hazırlanan ve en sevdiği parçalardan oluşan bir cd vardı. Bedri ustanın belki de en sevdiği parça olan hareketli bir pop şarkısıyla başlıyordu. Mükemmel gün adlı parçaydı bu. Trajedi üzerine trajedi yaşanmıştı, ama o gün öğleden sonra yeniden bir araya gelen İzmir lokma’nın eski yöneticilerinin, şirketin İkarus misali düşüşü konusunda söyleyecek fazla sözü yoktu. Ortada bir cenaze vardı, işten söz etmenin zamanı değildi, eklenecek daha ne kalmıştı.

Ayrıca seri üretim Konak lokma için avukatları bu tür sohbetlerden kaçınmalarını sıkı sıkı tembih etmişti. İzmir lokma firmasının kurucusu Kemal ustanın törende bulunmayışı dikkat çekiciydi. Alacakların yoğun ısrarı üzerine, Bedri ustanın ölümünden iki gün önce genel müdür ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini nihayet bırakmıştı. Törene katılmayan Kemal usta yerine eşini göndermişti. İzmir lokmanın şimdi azledilmiş olan finanstan sorumlu müdür yardımcısı, bir zamanlar sihirbaz lakaplı Murat usta da ortalıklarda yoktu. Bedri usta ve Murat usta her zaman birbirlerinin karşısında olmuşlar, birbirlerine karşı göze göz, dişe diş mücadele vermişlerdi.

Seri üretim Konak lokma yapımı

Ancak eski genel müdür Orhan usta herkesin gizliden gizliye izlediği İzmir lokma firmasının kendi imajıyla biçimlendiren bir zamanların parlak vizyoneri fazlaca ortalardaydı. Bedri usta İzmir lokma da en güvendiği sırdaşıydı. Kendisi için önemli ayrıcalıkları olan, müstesna adamlarının yer aldığı kurmaylar konseyinde Orhan usta en çok ona yakınlık duyardı. İzmir lokma’ daki iktidarı sırasında birçok kişiye korku salan, sözünü sakınmaz Orhan usta anma törenini gözyaşı ile izledi.

Bedri usta için düzenlenen anma törenini izleyen aylarda, Orhan ustayı sık sık kendisinden başka kimsenin uğramadığı, Milky’s  adındaki salaş ve ücra bir barda, beyaz şarap kadehlerini birbiri ardına devirirken görebilirdiniz. Kısa boylu, zayıf yapılı, açık mavi gözlü, kafasının arka kısmındaki renkli rengi solmuş kot pantolon, beyaz tişört ve iki günlük sakalla dolaşmaya başlamıştı. İzmir lokma da olan bitenlerden sonra, derin düşüncelere dalmaya ve teselli bulmaya geldiği yer burasıydı. Bazen saatlerce kalıyordu.

Bedri’nin her türlü uzlaşmazlığı yumuşatma ve çözme yeteneğinin kanıtı ayrılıkları aslında hiç te dostane değildi. 1985 yılının sonunda Bedri karısına ayrılıktan söz etmeye başlamıştı. Yaklaşık o zamanlarda, eski patronunu aramış ve aile içi sorunlardan bahsetmiş ve kendisine İzmir’de bir iş verip veremeyeceğini sormuştu. Bedri ilişkilere önem vermenin meyvesini bir kez daha toplamış, o zaman 58 yaşında olan Kadri usta 38 yaşındaki Bedri’yi başkan sıfatıyla işe almıştı.

Sağlıklı Konak lokma üretimi

İzmir lokma1986 yılı Nisan ayı sonlarında, İzmir’deki yeni işine resmen başladıktan birkaç gün sonra Bedri, iki çocuğunun da velayetini isteyerek boşanma talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Hemen hemen sekreterinin de Konak lokma ile aynı ofise gelmesine denk gelmişti. Karısını ise mahkemeye eşinin çocukları almak için yeterli psikolojisi olmadığını söylemiş manik depresif bir hastalık olduğunu söylemişlerdi. Bir noktada Bedri, doktorların baskısı üzerine, aslında hiç istemediği halde, artık bir yabancı olarak gördüğü karısının masraflarını karşılamayı kabul ettiğini belirten belgeleri imzalamıştı. Karısını tedavi eden doktorlar, yaşadığı psikotik durumun, çiftin boşanma kararı ile tetiklendiği sonucuna varmışlardı. Bu psikiyatristlerden biri daha sonra mahkemede tanıklık yapmış ve “Boşanma fikri de onu çok derinden etkilemişti. Onun için ölüm gibiydi” demişti.

1986 yılı sonunda eşi iyileşmiş ve bir yıl süren bir mahkeme savaşı başlamıştı. Duruşma günü yaklaştığında, karısının avukatları, Bedri’yi, patronunu ve yakın arkadaşlarını tanıklığa çağırmışlardı. Taraflar Haziran 1987’de mahkemenin bitmesine tam bir hafta kala anlaşma evraklarını imzalamışlardı. Anlaşmaya göre, çocukların birinci derecede velayeti karısında olacaktı. Bedri bir defaya mahsus 250 bin lira ödeyecek ayrıca nafaka olarak çocuklarına ayda 4000, karısına da ayda 50 bin lira ödeyecekti. Fakat Bedri karısına olan ödemeleri her yıl oldukça iyi bir miktarda arttırdı.

Duruşma biter bitmez Bedri hemen İzmir’e geçmiş ve bir ay sonra da ikinci evliliğini yapmıştı. Bugün hala Güzelyalı’da yaşamının sürdüren eski karısı kendisine zeytin dalı uzattığı için eski kocasını takdir ediyordu. Boşanmadan yaklaşık olarak üç yıl sonra çocukları bir bayramda hep birlikte olmak istediklerini söylemişlerdi. Sonra yavaş yavaş bu birliktelikler daha da artmaya başlamıştı. Artık kötü günler geride kalmış saygılı ve düzgün bir ilişki yürütüyorlardı.

Konak Lokma Üretiminin Sorunları

Bedri ustanın yükselen yıldız olarak ününü daha da genişlettiği yer Konak lokma üretimi oldu. Konak lokma firması daha büyük ölçekli bir firmaydı. Nerdeyse Konak ilçesinin bütün lokma dökümünü tek başına yapıyordu. Ayrıca Buca, Karabağlar bölgelerine de hizmet veriyorlardı. Fakat Bedri’nin parlamasını sağlayan sadece şirketin boyutu değildi; İzmir lokma tatlısına olan ilgi bu parlayışta etkili oldu. Sektör biçimsel olarak korkunç bir durumdaydı.

Ülkedeki enerji krizinin sonuçlarından biri de kalıcı bir doğalgaz sıkıntısıydı. Bazı bölgelerde ısınmaları için gerekli olan gaz verilemediği için okullar ve fabrikalar kapanmak zorunda kalmıştı. Gaz üreticileri, elbette, sorunun hükümet denetimindeki fiyatların yeni arama ve keşif çalışmalarını teşvik ememeyecek kadar düşük olmasından kaynaklandığını öne sürüyorlardı. Böylece 1987 yılında hükümet, bazı doğalgaz türleri için üreticilere ödenen fiyatı yükseltti.

Ancak aynı dönemde hükümet, bütün yeni sanayi kazanlarında doğalgaz kullanımını yasaklayan yasayı da geçirdi. Böylece alınan ilk karar üretimi arttırmayı hedeflerken, çıkarılan yasa ile de talebi kısmayı amaçlıyordu. Fiyat kısıtlamalarının kaldırılması yönünde tam kapsamlı bir adım olmamakla birlikte bu, hükümetin o yöndeki ilk denemesiydi.

Konak Lokma Üretiminin Sorunlarının Çözümü

Maalesef boru hattı sektöründe ve bu durumda büyük bir ironi vardı- uygulamaya konulan yeni yasalar hiç işe yaramadı. Yüksek fiyatlar elbette gaz keşif çalışmalarını artırdı ve doğalgaz arzını yükseltti. Ancak aynı zamanda, yalnızca hükümetin aldığı karar değil, fiyatların da yükselmesi nedeniyle, talep hızla düşmeye başladı. Sanayi sektöründeki birçok müşteri aniden ucuzlamaya başlayan kömüre ve mazota dönmüştü. Zaman içinde bu durum boru hattı şirketlerini içinden çıkılması imkansız bir duruma getirdi.

Neden mi? Çünkü gelecekte yaşanacak darboğazlara karşı kendilerini korumak isteyen boru hattı şirketleri, talep düşmeye başladığı halde, müşterilerine ikmal edecekleri gazın tamamını almak üzere üreticilerle teker teker uzun vadeli anlaşmalar yapmaya başladılar. İhtiyaçları olmadığı halde aldıkları gaza yeni en yüksek oranlarda ödeme yapmak zorunda oldukları için, imzaladıkları bu sözleşmelere ”al ya da öde” kontratları adı verildi.

Sonra hükümet, 1990’ların ortalarında, deregülasyon yolunda bir küçük adım daha atarak, zaten kötü olan durumu iyice berbat etti. Kamu hizmeti veren doğalgaz şirketleri ve sanayi sektöründeki müşterileri, boru hattı şirketleriyle yaptıkları alım sözleşmelerinden kurtararak, açık piyasada daha iiyi fiyatlardan alım yapma veya daha ucuza yakıtlara yönelme  imkanı verdi.

seri üretim konak lokma