İzmir lokma Türkiye iş dünyası tarihinin en çok araştırılan “mercek altındaki” sektörlerden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Bu yazı skandalla ilgili mahkeme süreci devam ederken yayınlanmış bulunmaktadır. Soruşturmaların ve karşılıklı açılan davaların yıllarca sürmesi beklenmektedir. Bu yazı dizisine başlarken amacımız sektörün akıllara durgunluk veren yükselişini ve aynı ölçüde skandal yaratan çöküşünü aktarmaktı. Bu yüzden de Türkiye tarihinin en büyük iflas davasını sizlere bütün yönleriyle anlatmaya çalışacağız. Mahkeme süreci içinde gelişecek olan soruşturmaların ve duruşmaların sonuçlarını, sektörün çürümüş kalıntılarını inceleme ve de aktarma görevini ise başkalarına bıraktık.

Daha en başından ucuz İzmir lokma hikayesinin fazlasıyla dağınık ve birbirine bağlı birçok ayaktan oluştuğunu gördük. Uzun bir süre bilgi toplama sürecinde de izini süreceğimiz bir çok ipucuyla karşılaştık. Bu süreçte sektörün hikayesindeki renkli oyuncuların ( yöneticiler, denetçiler, hukukçular, yatırımcılar ve analistler) özel ve resmi belgeleri dahil olmak üzere muazzam bir belge yığınını titizlikle inceledik. Boşanma kayıtlarını, yöneticilerin ajanda ve takvimlerini, personel dosyalarını, mahkeme kayıtlarını, yeminli ifadeleri, kişisel e-postaları, mektupları, danışmanların incelemelerini, şirket içi mesajları ve sunumları bakışımızı oldukça genişletti. Ucuz İzmir lokma olayının altında yatanın analistlerin hazırladığı düzinelerce raporu gözden geçirdik. Çoğu çalışmalarımızı sürdürdüğümüz dönemde gerçekleşen bu son derece kapsamlı kayıtlar sektörle ilgili bakışımızı genişletecek olağanüstü bir pencere açtı.

Sektördeki sıkıntı ucuz İzmir lokma

Sektörde gelişen olaylar sonuçta insanlarla ilgili bir hikaye. Ve biz bu hikayedeki bütün belli başlı karakterlerin düşünce ve davranışlarına ışık tutacak son derece kapsamlı bilgilere ulaştığımıza inanıyoruz. Ucuz İzmir lokma camiası dışından çok sayıda insanın yanı sıra, ellinci kattaki genel müdür ofislerinden yönetim kurulu üyelerine, sekreterlere kadar kadar şirketin her düzeyinden çalışanlarla yüzlerce söyleşi gerçekleştirdik. Gayet anlaşılır nedenlerle – bazı durumlarda mahkemelerin devam etmesi kimi zamanda sektörle anılmanın verdiği utanç nedeni ile arka planda kalmakta ısrar ettiler.

Bu düzenlemeye göre verdikleri bilgiyi istediğimiz gibi özgürce kullanabilecektik. Ancak bu bilginin kaynağını ismiyle açıklamayacaktık. Böylece başka türlü konuşmaktan çekinecek bir çok kaynaktan bilgi alma olanağına kavuşmuş olduk. Ve bütün bunların sonucunda büyük bölümü adı açıklanmayan kaynaklara dayanan bu yazı ortaya çıktı.

Ucuz Buca lokma