İzmir lokma firmalarının merkezi bir şehir konumunda sayılırdı. İzmir lokma, saray lokma, pilav ve helva dağıtımı bu şehirde farlı bir boyutta yaşanmaktaydı. Daha 1990 yılların başında sadece birkaç firma bulunmasına rağmen şimdi oldukça fazla sayıda hizmet veren bulunmaktaydı. Güneye ve doğuya doğru yüzlerce yerleşim yerinde lokma firmalarının faaliyeti sürmekteydi. Bunlar ülkenin İzmir lokma alanında lokomotif firmaları sayılırdı.

1990 yılların başında İzmir kentinin ekonomisi üzerine oldukça pozitif etkiler yapmaktaydılar. 1970’lerdeki o amatör ruh gitmiş yerine profesyonel lokmacılık anlayışı gelmişti. İzmir ülkenin kültürünü de çok iyi yansıtan şehirlerin başında gelmekteydi. Dağınık ve kabaydı, coşkulu ve cüretkardı. Bir kıyı kenti olmasına karşın kişinin bir gecede kendini başka bir aleme taşımasına izin veriyordu. Aynı kafadaki bir şirket de tabii ki aynı hızda kendinin yaratabilirdi.

Yiyecek sektöründeki romans ve mitoslar da doğal olarak, her zaman lokma ile ilgili olmuştu. Hem yüzlerce şirketler kurulmuş efsanelere ilham vermiş, savaşlar başlatmıştı. Orta doğu şeyhleri ülkeyi rehin almak için ellerinden geleni yapıyordu. Ancak Murat ustanın kaderi de bir gecede değişebilecek bir durumdaydı. Murat ustanın kaderi daha kendi halinde bir yiyecekte, İzmir lokmasındaydı.

Sadece Uygun fiyatlı Narlıdere Lokma

Şeffaf, mis kokulu, oldukça hafif, büyük ölçüde lezzetten oluşan bir tatlıdan bahsediyoruz. Ülkenin yemek kültürü hiçbir yerde olmayan bir zenginlik barındırmaktaydı. Birçok tatlı mutfakta yer almasına karşın neden uygun fiyatlı Narlıdere lokma bu kadar tutulmaktaydı. Ülke bu mutfak zenginliğini yeterince kullanamamıştı. Birçok tatlı çeşidi içerinde İzmir lokması neden sokakta bu kadar rağbet görmekteydi. Tatlılar içerisinde en ucuz fiyatlandırılması yeni tatların da bir anlamda önünü tıkıyordu. Buna karşılık lokma bedavaya dağıtılıyordu.

Ne var ki 2000’li yıllardan itibaren lokmaya ilişkin fikirler değişmeye başladı. Lokma bir baklava olamasa dahi İzmir lokma firmasının sahneye çıkması ile giderek başka bir anlama bürünmeye başladı. Heyecanlı ama bir o kadar da deneyimsizce yapılan lokma dağıtımları ülkenin her yanında görülmeye başlandı. Yüzlerce yeni lokma firması her yerde faaliyetine başladı. Artık hayır işlemek isteyenlerin bir numaralı tercihi olmuştu.

Uygun fiyatlı Narlıdere lokma