Saraylardan çıkıp hakla kucaklaşan çok az yiyecek vardır. Sarayda üretilen yemekler veya tatlılar genelde son derece pahalı malzemelerden oluşmakta ayrıca yapımı da oldukça zahmetli olmaktadır. İzmir saray lokma tatlısı ise bu kategoride yer almamaktadır. Çok basit ve ucuz malzemelerden yapılmış olması sebebi ile bu kurala uymamaktadır. Peki, saraylarda yer almasını nasıl açıklamak gereklidir. Bu da lokma tatlısının lezzeti ve hafifliği ile açıklanmaktadır. Lezzeti sayesinde saraylarda yer bulmuş olan bu tatlı ucuzluğu sayesinde de hakla buluşmuştur.

İzmir saray lokma sadece şekil olarak lokma tatlısından farklıdır. Hamurun yapılışı, kızartılması her şeyiyle aynıdır. Lokmanın Arapçadaki bir yudum ya da bir kerede yutulması anlamına tam olarak uyan bu tatlıdır. Ne çok büyük ne de çok küçük yapılmakta tam olarak bir lokmalık olarak imal edilmektedir. Bu da tercih edilmesindeki önemli etkenlerden birisidir.

İzmir saray lokma farkı nedir

Yüzyıldan fazla bir zamandan bu güne kadar kendisini olduğu gibi getiren İzmir saray lokma tatlısı bu devamlılığını esasında gelenek ve göreneklere olan bağından almaktadır. Osmanlı sarayında cariyelerden birisinin hamile kalmasında dahi lokma döktürdüklerini biliyoruz. Bu geleneğin halk arasında da kullanıldığı aşikârdır. Daha farklı sebeplerinde eklenmesi ile lokma dağıtma geleneği günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise yeni yeni sebepler eklenerek bu lokma dağıtımı gelişerek devam etmektedir. Bu yeni sebeplerden birisi iş yeri açılışlarında lokma dağıtımının yapılmasıdır. Yeni bir iş yerinin açılışında yüzlerce insanın hayır duasını alarak yola koyulmak her halde herkesin isteyeceği bir durumdur.

Sizde işyeri açılışınızı yüzlerce vatandaşın iyi niyet temennileri ile başlamak istiyorsanız İzmir saray lokma dağıtımını tercih etmeniz yeterlidir. Uzman kadromuzla istediğiniz yerde kaç kişilik istiyorsanız profesyonel bir çalışma gerçekleştirerek sizin de yolunuzun açık olmasını sağlayalım. Temiz, lezzetli ve sağlıklı birinci sınıf lokmaları yiyen insanların yüzlerindeki memnuniyet sizin işlerinize de olumlu bir şekilde yansıyacağından şüpheniz olmasın.

izmir saray lokma