izmir saray lokmaSaraylardan çıkıp hakla kucaklaşan çok az yiyecek vardır. Sarayda üretilen yemekler veya tatlılar genelde son derece pahalı malzemelerden oluşmakta ayrıca yapımı da oldukça zahmetli olmaktadır. İzmir saray lokma tatlısı ise bu kategoride yer almamaktadır. Çok basit ve ucuz malzemelerden yapılmış olması sebebi ile bu kurala uymamaktadır. Peki, saraylarda yer almasını nasıl açıklamak gereklidir. Bu da lokma tatlısının lezzeti ve hafifliği ile açıklanmaktadır. Lezzeti sayesinde saraylarda yer bulmuş olan bu tatlı ucuzluğu sayesinde de hakla buluşmuştur.

İzmir saray lokma sadece şekil olarak lokma tatlısından farklıdır. Hamurun yapılışı, kızartılması her şeyiyle aynıdır. Lokmanın Arapçadaki bir yudum ya da bir kerede yutulması anlamına tam olarak uyan bu tatlıdır. Ne çok büyük ne de çok küçük yapılmakta tam olarak bir lokmalık olarak imal edilmektedir. Bu da tercih edilmesindeki önemli etkenlerden birisidir.

Saray Lokma Tarihi

Yüzyıldan fazla bir zamandan bu güne kadar kendisini olduğu gibi getiren İzmir saray lokma tatlısı bu devamlılığını esasında gelenek ve göreneklere olan bağından almaktadır. Osmanlı sarayında cariyelerden birisinin hamile kalmasında dahi lokma döktürdüklerini biliyoruz. Bu geleneğin halk arasında da kullanıldığı aşikârdır. Daha farklı sebeplerinde eklenmesi ile lokma dağıtma geleneği günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise yeni yeni sebepler eklenerek bu lokma dağıtımı gelişerek devam etmektedir. Bu yeni sebeplerden birisi iş yeri açılışlarında lokma dağıtımının yapılmasıdır. Yeni bir iş yerinin açılışında yüzlerce insanın hayır duasını alarak yola koyulmak her halde herkesin isteyeceği bir durumdur.

Sizde işyeri açılışınızı yüzlerce vatandaşın iyi niyet temennileri ile başlamak istiyorsanız İzmir saray lokma dağıtımını tercih etmeniz yeterlidir. Uzman kadromuzla istediğiniz yerde kaç kişilik istiyorsanız profesyonel bir çalışma gerçekleştirerek sizin de yolunuzun açık olmasını sağlayalım. Temiz, lezzetli ve sağlıklı birinci sınıf lokmaları yiyen insanların yüzlerindeki memnuniyet sizin işlerinize de olumlu bir şekilde yansıyacağından şüpheniz olmasın.

İzmir Saray Lokma Dökümü

izmir saray lokmaHayırsever sahibi insanların lokma dağıtımı istemelerinde ilk tercih genellikle İzmir lokma olmaktadır. Esasında pek çok insan halka lokma diye de isimlendirilen İzmir lokma ile İzmir saray lokma arasındaki farkı çok iyi bilmemektedirler. Onlar için önemli olan bir lokmanın dağıtılmasıdır. Fakat Manisa’da halk özellikle halka lokma tercih etmektedirler. Üstelik bunun şekersiz olması çok önemlidir.

Saray lokması ile halka lokma arasındaki en önemli fark birincisinin daha çıtır olması diğerinin daha dolgun hamurlu olmasıdır. Yoksa her iki tatlının da yapımında kullanılan malzemeler birebir aynıdır. Bir diğer farklılık ise birinin hamuru daha cıvık olmasına karşın diğerinin hamuru daha koyu kıvamlıdır.

İzmir saray lokma dökümü daha çok aşırı kalabalığın olduğu yerlerde tercih edilmesine karşın, halka lokma daha sakin bir dağıtımın olduğu yerlerde dağıtılması uygundur. Fakat nerede nasıl bir hizmet verileceğini belirleyen son tahlilde hayır sahibi insandır.

Saray Lokma Firması

Saray lokma dağıtımı işini iyi bilen bir usta için oldukça kolay bir işlemdir. Önemli olan hamurun kıvamını tutturabilmektir. Eğer kıvamda en ufak bir hata olursa lokmanın şekli bozulacak çok değişik şekillerde lokma ortaya çıkacaktır. Birçok acemi lokmacının en çok düştüğü hata da budur. Birde yağın ısısını iyi ayarlamak gerekmektedir. Eğer aşırı ısı altında pişirilirse lokmanın dışı yanacak ve içi de pişmeyecektir.

Saray lokma firması olmanın ilk koşulu yukarıda söylediğimiz şekilde bir hamur kıvamını yakalayan ustaya sahip olmaktır. Bu usta öyle havadan gelmez. Uzun yıllar boyunca bir ustaya çıraklık yaparak edinilebilecek bir bilgidir.

Saray lokma dağıtımının iyi bir usta tarafından rahatlıkla yapılabildiğinden bahsetmiştik. Dışardan izleyen birisi lokma dökümünün çok kolay olduğunu düşünebilir. Bundandır ki herhalde birçok insan lokmacı olmaya karar vermektedirler. Altlarına bir araç çeken herkes ben lokmacı oldum diye gezmektedir. Fakat saray lokma firması olmak öyle hiçte kolay değildir.

Lokma Firması Olmak

Lokma firması olmanın koşulları ya da şartları nelerdir. Neden bir araç altına çeken kişi lokmacı olamaz şimdi bu soruya yanıt vermeye çalışalım. Lokma firması olmak için ilk önce bir işyeri kaydınızın olması gerekmektedir. Bu hem sizin hem de çalışanlarınızın düzgün çalışması haklarının korunması için önemli bir konudur.

Yasal bir firma olmanın avantajı vardır dezavantajı yoktur. Bu avantaj hem çalışanlar için hem de müşteriler için geçerlidir. Müşterileriniz sizin yasal olduğunuzu bildikleri zaman daha bir güvenle yaklaşacaklardır. Size olan sorguları çok daha mantıklı seviyelerde olmaktadır.

Yasal bir firma ile çalışan insanlar için anlamı düzgün bir lokma dağımı yapılacağının bilinmesidir. Her hangi bir sağlık sorunu çıkmadan, faturalı düzgün bir hizmet alacağınızın garantisi anlamına gelmektedir.

Lokma Dağıtımında Dikkat Edilecekler

Bir nedenden dolayı lokma dağıtmaya karar verdiniz ama ne yapacağınızı, nasıl bir firma ile çalışacağınızı bilmiyorsanız bu kısım tam size göredir. Lokma dağıtımında dikkat edilmesi gerekenlerin başında korsan firmalara karşı mesafeli olmak fayda sağlar. Birçok korsan firmanın piyasada cirit attığı bu dönemde düzgün bir lokma dağıtımı şansa kalmaktadır.

Düzgün bir lokma dağıtım hizmeti almanızı şans faktörüne bırakmamak için sizin ve firmanın sorumluluklarını bilmenizde fayda vardır. Sizin tek sorumluluğunuz düzgün, yasal bir firma bulmaktır. Firmanın sorumluluğu ise sağlıklı düzgün bir lokma dağıtımını sağlamaktır.

Lokma Dağıtımı Nasıl Yapılır

Lokma dağıtımı bizimle anlaştığınız andan itibaren başlamış sayılabilir. Anlaştığımız yere her zaman için yarım saat öncesinde hamurumuzu karmış bir şekilde gelmekteyiz. Hayır sahibinin gelmesi ve başlayalım demesi ile birlikte ocağımızın altını yakarak, lokmalarımızı kızartmaya başlamaktayız. Daha sonrasında şerbetlendirerek, plastik tabaklara koyarak dağıtımımızı gerçekleştiriyoruz.

Lokma dağıtımında hayırsever vatandaştan tek beklentimiz eğer park yeri sorunu bulunuyorsa aracımıza bir park yeri göstermesini veya ayarlamasını rica ediyoruz. Bunun dışında hayırsever vatandaştan herhangi bir beklentimiz bulunmamaktadır.

Sizde yukarıda anlattığımız gibi birinci sınıf bir hizmet almak istiyorsanız İzmir lokma iletişim sayfamızdan numaramıza ulaşarak bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

izmir saray lokma