Bir çocuk ağlıyor. Çocuk lokma sırasında ağlıyor. Neden ağlıyorsun diye sorduğumda bana lokma vermiyorlar diyor. Neden vermesinler sıra bekliyorsun sıran geldiğinde alacaksın diyorum. Hemen almak istiyorum diyor. Kuyrukta bekleyen insanlardan rica ediyorum.

Önceliği çocuğa verelim mi diye. Sağ olsunlar. Hepsi kabul ediyor. Çocuk lokmasını alıyor. İzliyorum. Tane tane yiyor. Aradan birkaç dakika geçiyor yine sıraya giriyor. Yine ağlamaya başlıyor. Bu diyalog yine tekrarlanıyor. Tekrar lokmasını alıyor. Özenle yiyor. Bu kez sıraya girmeden yakalıyorum onu. Artık çok yedin. Sağlığını bozar diyorum. Hayır babaanneme götüreceğim. O da evde istiyor diyor. Ama bu kez ağlamadan sırada bekliyor. Kendi sırasın gelmesi için de acele ediyor. Babaannesini de ihmal etmemesi çok güzel.

Çok hoşuma gidiyor. Sıra bana gelince geç sen al dediğimde omuz silkiyor. Kendine sıranın gelmesini bekliyor. Bir yandan lokmamı yer iken bir yandan da çocuğu izlemeye devam ediyorum. Lokmayı aldığı gibi fırlıyor. Sokağın başında ki eve giriyor. Bir iki dakika sonra yine geliyor. Lokmayı dağıttıran hayır sahibi adama yaklaşıyor. “Amca babaannem Allah kabul etsin dedi” diyor ve sokağa doğru koşuyor.

Herkesin mutluluğu yüzünden okunuyor

Eşyaları indirmiş, kurulumlarını yapmıştık. Araca binmeden önce lokmayı fark edince gidip kuyruğa girmiştik. Yaptığımız iş taşıma işidir. Sitemize bakabilirsiniz. İsterseniz arayabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda nakliyat işinde biz emek veriyoruz. Lokma firmalarının emeği de gözle görülür elle tutulur bir haldedir. hiç kimse bir lokmacı ustasının emeğini inkar edemez. Sadece bazı firmaların kişi sayısında farklı bir politika izledikleri duyulmaktadır. Bu tür firmalara karşı dikkat etmekte fayda vardır.

İzmir lokma kuyruğunda daima güzel şeylerle karşılaşıyor değiliz. Bu çocuk çok ilgimi çektiğinden paylaşmak istedim. Çocuklarımızın böylesi bir kültür ile taşıp büyümeleri onlar için de bizler içinde toplumumuz içinde faydalı olacaktır. İzmir lokma kültürünün güzelliklerinin herkes tarafından tadılması dileğimiz ile noktalayalım. Tabi emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.