Ülkemiz pek çok yemek ve tatlının ilk doğduğu yerlerden birisidir. Bulunduğumuz toprakların pek çok medeniyete ev sahipliği yapması bunun önemli nedenlerinden birisidir. Bir diğer neden de Osmanlı imparatorluğunun çok geniş bir alana yayılıp buradaki medeniyetlerle kültürel alışverişinde yatmaktadır.

Lokma da bu kültür alış verişinin bir sonucu olarak bu topraklara geldiği var sayılmaktadır. Hatta o kadar beğenilmiştir ki bugün İzmir saray lokma diye anılan tatlının kökeni Osmanlı saray mutfağından kaynaklanmaktadır. Lokma tatlısı evde yapımı mümkün olmasına karşın İzmir halkının tercih ettiği bir tüketim şekli değildir. Çünkü İzmir’de artık yaz kış demeden hemen her yerde lokma dağıtımına rastlamak söz konusudur. İzmir insanın çeşitli günlerde lokma döktürmesi geleneği sayesinde İzmir’de yaşayan hemen herkesin lokmanın tadına bakmıştır.

İzmir’in Yeni Simgesi Lokma Tatlısı

Diğer illerimizde lokmanın böylesi bir üretimi ve tüketimi söz konusu değildir. İzmir insanının lokmaya bu denli sahip çıkması ve tüketmesi sonucunda tüm ülkede İzmir lokma diye anılmaya başlanmıştır. Lokma ile İzmir lokma arasındaki en önemli fark da insanların lokmaya ulaşım şeklinden kaynaklanmaktadır. Bu da doğal olarak İzmir’de lokma tatlısının tüketim miktarında önemli bir artışa neden olmaktadır.

İzmir’de lokma üretimi ve dağıtımı yapan kişi ya da firmalar İzmir lokmacı diye anılmaktadır. Sadece lokma işiyle uğraşan bu firmaların sayısında son zamanlarda önemli bir artış gözlenmektedir. Bu niceliksel artış ne yazık ki beraberinde niteliksel bir artışı getirmemektedir. Her sektörde böylesi bir durum söz konusu olabildiği gibi lokma sektöründe de aynı sıkıntılar yaşanmaktadır. Talebi fırsat bilip sektöre dalan kimi uyanıklar kısa yoldan çok para kazanmanın derdi ile kalitesiz üretim yapmaktadırlar.

Bu firmaların sektörde yarattığı en büyük sorun İzmir lokma fiyatı konusunda kendini göstermektedir. izmirlokmaci.org gibi kaliteli üretim yapan firmaların bu tür firmalar ile rekabetinde başarılar dileriz.