Ben Belçika’da Kanalizasyon işleri ile uğraşan bir firmanın sahibiyim. Belçika’dan ülkeye ziyaretimde havayollarındaki bir karışıklık sonucunda İzmir’de bir gün geçirmek zorundaydım. Bende bu fırsatı değerlendirip İzmir’in sokaklarını arşınlamaya başladım. Böyle güzel bir şehir inanın Avrupa’da yok. Hele ki sizin dağıttığınız lokmaya denk gelmem ise benim için büyük bir sürpriz oldu. Tadı hala damağımdadır.

Ben biraz da kendi yaptığım işten bahsetmek isterim. Yaptığım işin adı flemenkçe ontstopper Antwerpen olarak adlandırılabiliriz. Lavabo, tuvalet, kanalizasyon tıkanıklığının açılması işlemidir. Avrupa’da devlet bu tür işlere bakmaz. Bizim gibi özel firmalar kişinin isteği doğrultusunda belli bir ücret karşılığında bu işi yapmaktadır.

Belçika’da sıradan bir vatandaşın kanalizasyon tıkanıklığını açmak demek olan riool ontstoppen antwerpen işini yapması oldukça zordur. Çünkü önemli bir bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir. Bu işin eğitimini almış olmak, kanalizasyon açmada kullanılan aletlerin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak şarttır. Ayrıca bu işi yapacak kişinin sağlık problemlerine karşı da önlem alması gereklidir.

Belçika’dan İzmir Lokma Yemeğe Geldim

Boru temizleme hizmeti denen ontstoppingsdienst antwerpen ise uzmanlığın üst noktası demektir. Tıkanmış boruları açmak sıradan bir vatandaşın kolay kolay yapabileceği bir iş değildir. Kamera sistemlerine sahip özel araçlarla tıkanıklığın yerini saptamak ve ona uygun çözüm bulmak uzmanlık gerektiren bir iştir.

Benim işim böylesine zor ve zahmetli görünebilir. Fakat İzmir lokma dökümü de benim gördüğüm kadar hiç te kolay bir iş değil. Biranda yüzlerce lokmanın pişip pişmediğini kontrol etmek, pişenleri başka bir kapta tekrar pişirmek oradan alıp şerbetini vermek bütün bunlar ciddi uzmanlık gerektiren işler. izmirlokmaci.org firması ile yemiş olduğum lokmaların lezzeti kelimenin gerçek anlamı ile harikaydı. Türkiye’ye döndüğümde bir şekilde yolumu sırf bu lokmaların hatırına İzmir’e düşürmeye çalışacağım.