Lokma tatlısı sadece bir yiyecek olmayıp geçmişten bugünlere kadar uzayan bir kültürün, geleneğin parçasıdır. Anadolu insanının mutluluğunun acısının ve sevincinin diğer insanlarla birlikte paylaşımının aracıdır. Lokma yapımı çok basit olmasına karşın altında yatan bu olgu çok önemlidir. Başlıktaki soruya verilecek cevap da budur.

Anadolu’da birçok yerde üretilmesine kaşın İzmir’de çok yoğun tüketilmesinin ve İzmir lokma diye anılmasının sebebi de budur. İzmir insanının paylaşımcı ruhu ve manevi değerlere verdiği önemdir. Gerçi son zamanlarda lokma üretimi ve dağıtımı yapan firmaların özellikle büyük şehirlerdeki faaliyetlerinde gözle görünür bir artış da yaşanmaktadır.

Uzay çağı diye adlandırdığımız içinde yaşadığımız yıllarda teknolojik ilerleme baş döndürücü bir seviyede gelişmektedir. Bu gelişmeden hemen her sektörde olduğu gibi lokma sektörü de nasibini almaktadır. Lokma üretimindeki bu gelişmeler kendini İzmir lokmacı diye adlandıran birçok firmanın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir araçla lokmacı olmaz

Bir araç alıp gerekli modifiyeyi sağladıktan sonra piyasaya çıkan bu firmalara dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü lokma üretimi hakkında asgari bilgiye sahip bu insanlar ilginç denebilecek İzmir lokma fiyatı vererek piyasada kendilerine yer bulmaya çalışıyorlar. Kullandıkları malzeme ve işçilik hakkında pek çok soru işareti barındıran bu firmalara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Kimisi en kaliteli malzeme ve işçilik kullanmakta kimisi ise malzeme seçiminde son derece özensiz davranmaktadır.

Sektörde marka haline gelmiş olan izmirlokmaci.org gibi firmaların üretim anlayışı ile aralarında dağlar kadar fark olan kişilere karşı uyanık olunmalıdır. İzmir saray lokma üzerine adeta uzman sayılabilecek bu firmanın kalite standartları oldukça yüksektir. Gerek kullandığı malzemelerin kalitesi gerekse de ustalarının becerileri sayesinde bu haklı ünü elde etmişlerdir. Kendilerine her zaman için lezzetli lokma üretimlerinin daim olmasını dileriz.