İzmir’de lokma yemek bir başkadır. Bir iş için bir yerden başka bir yere giderken veya bir arkadaşınızı ziyarete giderken bir andan karşınıza çıkar lokma bir kâse alır hayır duanızı edersiniz ve yolunuza devam edersiniz. Lokma yemek için bir tatlıcıya gittiğinizde ise ne yazık ki eliniz boş dönersiniz. Lokmayı ancak ve ancak sokakta rastladığınız lokmacıdan yiyebilirsiniz.

Sokakta rastladığınız lokmacının ise iyi bir İzmir lokmacı olup olmaması tamamen şansınıza kalmıştır. Eğer iyi bir lokmacıya rast geldi iseniz çıtır çıtır lokmanın lezzetine kendinizi bırakırsınız. Yok, eğer iyi bir lokmacıya denk gelmez iseniz aldığınız kâseden bir iki taneyi yiyip oradan uzaklaştıktan sonra kalanları çöpe atarsınız.

İzmir lokma tatlısını son zamanlarda yapan kişi ya da şirket sayısında önemli bir artış görülmektedir. Bu hem iyi hem de kötü sonuçları beraberinde getirmektedir. İyi olmakta çünkü rekabet daha da kızışmakta ve insanlar daha da iyisini yapmaya çalışmaktadır. Kötü olmakta çünkü sektöre işten hiç anlamayan insanların da girişini sağlamaktadır.

Sektöre lokma dökümünden hiç anlamayan insanların girmesinin zararlı etkilerinden biriside İzmir lokma fiyatı konusunda görülmektedir. Son derece özensiz malzeme seçimleri, eksik işçilik ile ucuz lokma diyerek kendilerine yer bulmaya çalışan bu firmalara karşı uyanık olmakta fayda vardır. Çünkü malzemeyi ucuz alacağım diye bayat ürünleri dahi kullanmakta hiçbir sakınca görmeyen bu firmaların yaptığı lokmalar insan sağlığı açısından da tehlikeli olabilmektedir.

Biz bütün ürünlerimizde her zaman için birinci sınıf yağ, un ve şeker kullanmaktayız. İzmir saray lokma kalitemizin arkasında da bu kaliteli malzeme ve birinci sınıf bir işçilik yatmaktadır. İyi bir lokmacı bulmak ne aradığını bilen insanlar için çok da zor değildir. izmirlokmaci.org iyi bir lokmacı olarak piyasada bilinen bir firmadır.