Başlık lokma nasıl yapılmalı olarak yazılınca ister istemez insanların aklına lokma yapım tarifi gelebilir. Oysa biz burada sektörel lokma dökümü ve dağıtımının nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. İzmir lokma tatlısının başkenti sayılır. Burada yılın her zamanında hemen her yerde lokma dağıtımına rastlamanız söz konusudur. Ayrıca pilav, helva ve aşure dağıtımına denk gelmeniz de yüksek olasılıktadır.

Lokma tatlısı geçmişi çok eskilere dayanan yapımında oldukça basit malzemelerin kullanıldığı hafif ve sade bir tatlıdır. Un, yağ ve şeker gibi temel yiyecek maddelerinin güzel bir şekilde bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Kullanılan malzemelerin çok pahalı olmaması ve her yerde bulunması sebebi ile hayır işlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bundan beş on yıl kadar öncesinde lokma dağıtımı oldukça büyük eziyet ve çabalarla gerçekleştirilmekteydi. Bütün malzeme ve araçlar lokma yapılacak yere taşınır. Hamur burada karılır ve kızartma yapıldıktan sonra dağıtıma geçilirdi.

Günümüzde ise lokma yapımında çağ atlanmıştır. Artık istenilen her yerde ki buna mezarlık gibi izbe yerler de dahildir lokma yapımı ve dağıtımı mümkün olmaktadır. Hayır sahibi sadece kaç kişilik ve ne zaman istediğini söyleyerek gerisini bize bırakmaktadır.

Lokma Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Etmeli

Lokma yapımında önemli olan hususların başında sağlıklı ve temiz olması gelmektedir. Buda ilk olarak kullanılan malzemenin taze ve kaliteli olması ile sağlanır. Bayat bir üründen sağlıklı bir sonuç çıkması mümkün değildir. Birçok insan bunu bilmesine karşılık gene de tazelik konusuna gereken önemi göstermezler. Lokma malzemesi seçiminde tazelik kadar önemli olan bir konu da doğal malzemelerden yapılmış olmasıdır. Buda birçok insanın çok fazla dikkat etmediği bir konudur.

Lokma yapımında en önemli husus ise sağlıklı ve temiz bir üretim yapmaktır. Buda asgari sağlık koşullarına uyarak çok rahat bir şekilde yapılabilecek bir durumdur. Fakat nedense insanlar bu koşulları sağlamakta hep yetersiz kalmaktadırlar. İyi bir İzmir lokmacı ustası disiplinli ve dikkatli bir şekilde üretim yapan kişidir.

Lokma dağıtımı yaptıracak insanların İzmir lokma fiyatı konusundan çok yukarda bahsettiğimiz konuları ön planda tutması onlar içinde daha hayırlı olacaktır.

lokma nasıl yapılmalı