Lokma tatlısını Türkiye’de yaşayıp ta ismini bilmeyen yok gibidir. Un, maya ve su ile yapılan bu tatlının lezzeti herkes tarafından bilinmektedir. Bu kadar basit malzemelerin bir araya gelerek bu muhteşem lezzeti ortaya çıkarması oldukça ilginçtir. Aynı malzemelere çeşitli ekler yapılarak oluşturulan diğer tatlıların lokmanın lezzetine yaklaşamaması ise çok daha ilginçtir. Örneğin tulumba tatlısı da aynı mantıkla üretilmesine karşın lokmanın verdiği tadı verememektedir. Ya da Amerikalıların Donut dediği yiyecekte aynı malzemeleri içermesine rağmen lezzet olarak lokmanın yanına dahi yaklaşamamaktadır.

Lokmanın tüm Türkiye’de üretildiğinden bahsettik fakat İzmir’de lokma tatlısının üretimi ve tüketimi çok farklı bir boyutta olmaktadır. İzmir’de lokma tatlısı her hangi bir nedenle hayır işlemek isteyen insanların başvurduğu önemli bir araç olarak göze çarpmaktadır. İzmir insanının paylaşımcı bir ruha sahip olması ve maneviyata verdiği değerlerle birleşince İzmir’de lokmasız bir gün olmamaktadır. Bu yoğun tüketimin beraberinde de İzmir lokma diye anılmasından gayet doğal bir şey yoktur.

İzmir Lokmanın Lezzetinin Sırrı Nerden Geliyor

Lokma tatlısı dağıtma geleneğinin geçmişi çok eskiye dayandığı bilinmektedir. Tarihsel belgelerde halkın ve sarayın lokma döktürdüğü yazılmaktadır. Bu yazılardan Osmanlı sarayının da lokmaya karşı kayıtsız kalmadığı bu tatlıyı severek tükettiği bilinmektedir. Sarayda üretilen bu tatlıya halk arasında saray lokma denmiş bugüne gelindiğinde ise ismi İzmir saray lokma olarak değişmiştir.

Lokma tatlısı günümüzde İzmir lokmacı denen firmalar tarafından üretilmektedir. Geçmişi pastacılık yada tatlıcılık olan bu firmaların lokma alanında iyice uzmanlaşması ve sadece bu işi yapması dolayısı ile bu ismi almışlardır. Yaşamın doğal bir kuralı olarak oluşan bir boşluğu kapatma prensibinin hayata geçmesidir. Fakat son zamanlarda bu kuralın dışında da bazı insanların bu sektörde yer alamaya başladığı görülmektedir. İşinin ehli olmayan bu insanlara karşı uyanık olmanızda fayda vardır.

Fakat her boşluğun iyi bir şekilde doldurulduğu elbette söylenemez. Bu boşluğu fırsat bilerek sektöre balıklama dalan kimi uyanıklar oldukça ilginç denilebilecek İzmir lokma fiyatı vererek sektördeki rekabeti farklı boyutlara taşımaktadırlar. İzmirlokmaci.org firması kaliteli ve lezzetli lokmaları ile sektörün nadide kuruluşlarından birisi olarak göze çarpmaktadır.

izmir saray lokması