Ankara Balgat’ta cami önünde lokma dağıtılıyordu. Adettir. Sıraya girmek, lokmayı almak, yemek ve hayrına lokma dağıtılana dua etmek gerekir. Bende öyle yaptım. Karşı apartmanda ki eve girdim. Anneannem “oğlum bana yardım et lokmaya gideceğim” demez mi. Ben alıp geleyim. Sen kendini yorma. “Olur mu sen kendini yorma. Hayrı için lokma dağıttırıyor insanlar. Göz gördü gitmemek hayırsızlıktır. Vefa bilmezliktir. Giderim sıraya girerim lokma alıp duamı ederim.

Başka türlüsü günahtır oğlum. Sen bana yardım et.” Anneannem zaten terliklerini giymiş, bastonu almış beni bekliyordu. Benim yardımım asansörü çağırmak, kapıları açmak olacak. Baston yardımı ile zorlanarak da olsa yürüyebiliyor. Gittik. Sıraya girdi. Genç arkadaşlar sıralarını vermek istedi. “olmaz oğlum bu lokma sırası. Herkes hakkını yer. Sağ olasınız. Ama sıra bekleyebiliyorum” dedi.

Önce Lokma Duası

Bastonuna dayana dayana sırasını bekledi. Ama yorulduğu belliydi. Lokmasını aldıktan sonra bir kenara oturdu. Önce dua etti. Sesi belli belirsizdi. Sonra lokmasını yavaş, yavaş, tek, tek yedi. Yine duasını etti. Hayra lokma dağıttıran amcaya gidip, “Allah kabul etsin” dedi. Lokma dağıtan işçilere elinize sağlık, eliniz dert görmesin dedi. Anneannem bir tören usulünde lokmasını yedikten ve duasını ettikten sonra “haydi yardım et” dedi ve tekrar eve döndük. Bir görevi yerine getirdiğini fark ettim. Toplumsal gelenekler ve inançları ona böyle bir görev yüklemişti.

İşini iyi yapacaksın oğlum diye bana tembihledi. İşin bittiğinde işini yaptığın insan ile helalleşeceksin. İnsanların evine giriyorsun, eşyasını taşıyorsun. Kimsenin eşyasına zarar vermeyeceksin. Onlar senin emanetin. Emanetine sahip çıkacaksın. İnternet bilgilerimiz. Biz elbette işimizi iyi yapmaya çalışıyoruz. Çekirdekten yetiştik. Aile mesleğidir taşımacılık. Anneannem aslında gönül alacak kadar güzel iş yapasın demeye getirdi. Bundan sonrası gönül alacak kadar güzel iş yapmaya çabalayacağız dedim bende.

İzmir lokma firması arayışında olan vatandaşlara hep sizi tavsiye ediyoruz. Firmanızın sağlıklı ve lezzetli bir üretim yapması kayda değerdir. ama asıl önemli olan bizce firmanızın dürüst ve ahlaklı bir anlayış ile çalışıyor olması bizim için daha önemlidir. izmirlokmaci.org firmasına hayırlı lokma dökümleri dileriz.