İzmir mutfağının simgesi haline gelen yiyeceklerden birisi olan lokma tatlısı ülkenin her yerin de değişik şekillerde sunulmaktadır. İlk bakışta sade görünümü, basit malzemelerden oluşması ile bu tatlının bu kadar popüler olmasının anlaşılması biraz güç olacaktır. Bu kadar popüler olmasının altında tarihsel bir süreç ve köklü bir gelenek yatmaktadır. Bunun yanısıra hafif ve lezzetli oluşu da popülerliğinde önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır.

İzmir şehri ile özdeşleşmesinin altında da geçmişten gelen bir gelenek olan insanların belirli günlerde başkalarına lokma dağıtma geleneği yatmaktadır. Eskiden insanların imece usulü ile yapıp dağıttıkları lokma tatlısı günümüzde bu işi yapan İzmir lokmacı denilen insanlar tarafından belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Son derece modern araç ve gereçlere sahip bu insanlar sayesinde oldukça başarılı bir şekilde lokma dağıtımları gerçekleşmektedir.

Lokma çeşitleri çok fazla

Her ne kadar İzmir lokma döktürmek oldukça kolaylaşsa da sektörde faaliyet gösteren firmaların belli bir kalite standardını yakaladığını söylemek oldukça zordur. Bunun nedenlerinden birisi de nasıl olsa bütün işi makine yapıyor ben sadece lokmanın dağıtımını yaparım mantığı ile üretim yapılmasıdır. Oysa makine sadece lokmanın şeklini vermektedir. Lokmanın lezzetini ise ustanın hünerli elleri ve bilgisi verir.

Bazı lokmacılar ise İzmir lokma fiyatı maliyetini düşürmek için malzeme kullanımında son derece ucuz ve kalitesiz ürünleri tercih etmekte bu da güzel görünümlü fakat lezzetsiz ve yavan bir lokmanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İzmir insanı marka haline gelmiş lokmacıları küçük ölçekte de olsa bilir ve tanır. Bu firmaların yaptığı lokmalar dilden dile dolaşmakta ve kendilerine olumlu bir katkı sağlamaktadır.

İzmir’de marka haline gelmiş bir lokmacının döktüğü İzmir saray lokma ile sıradan bir lokmacının döktüğü arasında dağlar kadar fark vardır. İzmirlokmaci.org marka haline gelmiş ender firmalardan birisi olup kendilerine başarılar dileriz.